Slovník pojmů

Zkuste se zamyslet nad níže uvedenými výrazy a říct si, jestli znáte všechny kutilské hantýrky. Pokud by Vám zrovna nějaký z produktů chyběl, stačí kliknout na název a hned se Vám zobrazí naše nabídka. Kdyby Vás napadl pojem, který zde nemáme uvedený, budeme rádi, když nám dáte vědět! Tak co, znáte všechny uvedené pojmy? 

Akučka

Akumulátorová vrtačka, známá spíše pod hovorovým výrazem " akučka " či " akuša " slouží pro vrtání - především do běžných materiálů, jako je kov, zdivo, dřevo či plast. Do vrtaček je možné upnout velké množství nástrojů od vrtáků, bitů či nástavců a díky tomu se z ní stává pomocník do každé dílny či domácnosti

Blitzky

Sikovky ", " blitzky " či " SIKA kleště " - to všechno jsou označení pro velmi oblíbený druh kleští, které zná jistě každý kutil i ostřílený profík. Kleště mají dlouhé ramena a v kombinaci s nastavitelnými čelistmi s pevnými zoubky v čelistech je velmi snadné pořádně uchopit matici a následně ji povolit / dotáhnout. Zároveň se hojně používají i v domácím prostředí například na povolení vodovodní baterie. Jen pozor! Vodovodní baterie je vhodnější povolit klešťovým klíčem, jelikož zoubky ze sikovek by Vám mohli poškodit matici.

Cirkulárka

Kotoučové pile neřekne nikdo jinak než " cirkulárka ", zkráceně ještě " cirkula ". Kotoučovou pilu lze využít k řezání dřeva, kovu i dalších materiálů. Obsluhu cirkulárky zvládne opravdu každý, takže se nebojte! Je to velmi užitečný pomocník, především na chalupy na veškeré zpracování dřeva či trámů

Excentrika

Exentrická bruska, zkráceně " excentrika " je označení pro elektrickou, pneumatickou či aku brusku, která kombinuje rotační a kmitavý pohyb a tudíž nezanechává stopy po broušení. Nejčastější využití těchto brusek je pro vyhlazení požadovaného povrchu. Jako brusivo se používají brusné papíry / fibry. 

Fíbr

Fíbrové disky neboli " fíbry " jsou brusné disky z korundu či zirkonu pro broušení oceli. Jsou určeny především pro průmysl a dodávají se v různých velikostech i hrubosti. Velikost se vybírá podle Vaší brusky a hrubostí je celá řada. Čím vyšší hrubost, tím jemnější je kotouč (zrno 40 - velmi hrubý, zrno 1000 - velmi jemný).

Flexa

Úhlová bruska neboli " flexa " je nejčastějším typem elektrické brusky. Úhlovou brusku také spousta lidí nazývá jako "úhlovka". Jedná se o běžnou brusku určenou pro řezání i broušení. Brusky se liší dle velikostí kotouče, nejčastějším rozměrem však zůstává po dlouhá léta velikost 125mm.

Francouzák

" Francouzák " je označení pro stavitelný klíč, který je menší oproti běžnému hasáku a využívá se v autoservisech a na lehké domácí práce. Klíč má hladké čelisti a vzhledem k možnosti nastavení rozpětí čelistí je klíč univerzální na takové velikosti matic, jaký nabízí rozsah klíče.

Gola

Pojem výrazu " gola " či " gola sada " sahá až do roku 1955, kdy se tento výraz poprvé objevuje v technických dokumentacích. Jedná se o ucelenou sadu složené z ráčny a různých velikostí nástavců uložených převážně v plastovém kufru. V dnešní době pro komplexní nabídku jsou součástí gola sad i klíče, kleště či šroubováky

Kardan

" Kardan "  je označení pro běžný nástavec, který však disponuje ohebným kloubem. Díky tomu je možné se dostat s nástavcem i pod úhel / za roh,

Kombinačky

Kombinačky " je označení pro kombinované kleště, které nesmí chybět v žádné domácnosti ani dílně. Jedná se o univerzální kleště určené pro mačkání, štípání či zkracování různých materiálů.

Lamelák

Lamelový kotouč, zjednodušeně " lamelák " je kotouč určený pro náročné brusné práce pro broušení ploch i hran. Zároveň je možné těmito kotouči brousit i sváry. Kotouče se rozlišují dle zrna - to vyjadřuje hrubost kotouče. Čím vyšší zrno, tím jemnější je kotouč (zrno 40 - velmi hrubý, zrno 1000 - velmi jemný).

Mafl

Kotoučové pile neřekne nikdo jinak než " mafl ". Kotoučovou pilu lze využít k řezání dřeva, kovu i dalších materiálů. Obsluhu maflu zvládne opravdu každý, takže se nebojte! Je to velmi užitečný pomocník, především na chalupy na veškeré zpracování dřeva či trámů

Momenťák

Momentový klíč, známý hovorově jako " momenťák " je klíč (respektive ráčna) určený k dotahování šroubů / matic Vámi požadovanou silou udávanou v Newtonmetrech (Nm).
Příkladem mohou být kola na autech, které se mají dotahovat na hodnotu kolem 120Nm. Právě pro utažení kola požadovanou silou je nutné mít momentový klíč.

Nástavec

Nástavce, lidově " ořechy " či " hlavice " jsou určeny především pro povolování / dotahování šroubů a matic. Každý říká nástavcům jinak a proto může se stát, že si hned s někým neporozumíte :). V nabídce máme všechny typy nástavců určené na malou i velkou ráčnu, izolovaných včetně těch se zalisovaným bitem. 

Ocaska

Pilka ocaska má mnoho lidových názvů - " ocaska ", " šukalka " či šavlová pila ". Ocasky se provádí jak v ručním, tak akumulátorovém či elektrickém provedení. Jejich využítí je všestranné - běžně se používají na dřevo, v kombinaci s vhodným pilovým plátkem je však lze použít i na řezání kovu, plastu či cihel.

Ořech

" Ořech " je výraz pro nástavce neboli " hlavice ", které jsou určeny především pro povolování / dotahování šroubů a matic. Každý říká nástavcům jinak a proto může se stát, že si hned s někým neporozumíte :). V nabídce máme všechny typy nástavců určené na malou i velkou ráčnu, izolovaných včetně těch se zalisovaným bitem.

Pajsr

Páčidlo, lidově též " pajsr " je určeno především k vytahování hřebíků, k páčení různých materiálů a maximalizaci síly. Jsou vyrobeny z kvalitního kovu pro maximální odolnost a přenesení Vámi vynaložené síly.

Pokosovka

Pokosová pila, hovorově " pokosovka " je ruční či elektrická pila určená k provádění řezů pod úhlem do nejrůznějších materiálů. Nabízí širokospektrální použití od řezu do trámů, prken až po řezání trubek.

Ponk

Dílenský stůl, pracovní stůl - to jsou synonyma pro " ponk ". Ponk je zkrátka kvalitní pracovní stůl se silnou pracovní deskou, která vydrží náročné dílenské práce. K našim dílenským stolům lze snadno přidat i perforované zadní panely či dílenské skříně a tím si postavit dílnu, za jakou by se ani ve Škodovce nemuseli stydět!

Přímočarka

Přímočará pila, zkráceně " přímočarka " je pila určená pro krátké řezy. Vzhledem ke krátké délce pilového plátku je snadná manipulace s touto pilou a tudíž i řezy pod úhly / do zatáček.

Segrovky

" Segerovky ", celým názvem segerové kleště, jsou kleště určené na pojistné kroužky hřídelí. Dělí se na dva základní druhy - kroužky vnitřní a vnější. Následně kleště můžeme dělit na rovné či vyhnuté, podle potřebné manipulace.  

Sikovky

Sikovky ", "blitzky " či " SIKA kleště " - to všechno jsou označení pro velmi oblíbený druh kleští, které zná jistě každý kutil i ostřílený profík. Kleště mají dlouhé ramena a v kombinaci s nastavitelnými čelistmi s pevnými zoubky v čelistech je velmi snadné pořádně uchopit matici a následně ji povolit / dotáhnout. Zároveň se hojně používají i v domácím prostředí například na povolení vodovodní baterie. Jen pozor! Vodovodní baterie je vhodnější povolit klešťovým klíčem, jelikož zoubky ze sikovek by Vám mohli poškodit matici.

Šmirgl

" Šmirgl " či " šmirgl papír " je označení pro brusný papír / plátno určené k opracování / vyhlazení požadovaného povrchu. Pro příklad lze uvézt například řezání dřevěného hranolku - po řezu zůstane hranolek ostrý a pro abychom opracovali hrany, je nutné použít šmirgl papír. Šmirgly se rozlišují dle zrna - to vyjadřuje hrubost papíru. Čím vyšší zrno, tím jemnější je kotouč (zrno 40 - velmi hrubý, zrno 1000 - velmi jemný).

Štípačky

Štípací kleště, též známé jako " štípačky ", či ještě lidověji " cvikačky " jsou kleště určené především pro stříhání měkkých kabelů o malém průměru. Zároveň s nimi lze stříhat běžné obalové materiály, elektrikářské pásky a podobně.

Šuplera

" Šuplera " je hovorové označení posuvného měřidla s přesností na setiny milimetru. Šuplery se používají pro maximální přesnost a rozlišujeme dva základní druhy - běžnou ruční analogovou a digitální.

Úhlovka

Úhlová bruska neboli " úhlovka " je nejčastějším typem elektrické brusky. Úhlovou brusku také spousta lidí nazývá jako "flexa". Jedná se o běžnou brusku určenou pro řezání i broušení. Brusky se liší dle velikostí kotouče, nejčastějším rozměrem však zůstává po dlouhá léta velikost 125mm.

Vidiák

Vrták do betonu, též zvaný jako " vidiák ", je vrták z legované oceli, který má však na své špičce speciální slitinu z tvrdokovu, který umožňuje hladký průnik do zdiva či betonu. Vrtáky mají buď válcovou stopku pro upnutí do běžné vrtačky nebo upnutí SDS (SDS Plus / SDS Max) do výkonných vrtacích a sekacích kladiv. 

 

 

Často kladené otázky – FAQ

Reklamace a vrácení zboží

Jak mám reklamovat zboží?
Jak je to s dopravným v případě reklamace?
Je možná výměna zboží?
Jak mohu vrátit zboží?

O nákupu

Kdy dostanu svoji objednávku?
Je možné upravit objednávku po odeslání?
Lze při vyzvednutí / doručení objednávky platit kartou?
Doručujete i na Slovensko?
Mám technický dotaz na zboží, na koho se obrátit?
Mohu si zboží někde prohlédnout?
Jsme firma a rádi bychom navázali spolupráci.

Servis

Provádíte i pozáruční servis?
Koupím u Vás stroj a přestane fungovat, co dál?
Potřebuji náhradní díly na svůj stroj

O NÁS

Firma PROFIKRAFT TRADING, s.r.o. byla založena v roce 1998 jako ryze česká firma zaměřená na prodej profesionálního nářadí.

Jsme výhradním distributorem značky KRAFTWERK v České republice, která se distribuuje ve více než 20 státech! KRAFTWERK nabízí kompletní sortiment ručního nářadí té nejvyšší kvality, určeného pro každodenní použití v náročných podmínkách. Své místo na trhu si získal individuálními možnostmi na míru zákazníka v oblasti dílenských pracovních stěn, stolů i vozíků. S postupem času byla byla nabídka rozšířena o vrtáky dodávané pod vlastní značkou – PROFIKRAFT. Aby byl sortiment ucelený a splňoval požadavky zákazníků, stali jsme se prodejci brusiva značky OPTIMA. Následně jsme se stali autorizovaní distributoři akumulátorového a síťového nářadí MAKITA. Pro komplexní vybavení autodílen jsme se stali autorizovaným prodejcem značky CHICAGO PNEUMATICRODCRAFT se zaměřením na pneumatické nářadí a kompresory.V neposlední řadě jsme vyslyšeli prosby zákazníků a do sortimentu jsme zařadili i spojovací a kotevní techniku značek INDEX, FISCHERDENBRAVEN.

Tento kompletní ucelený sortiment dodáváme na celé území ČR napřímo nebo prostřednictvím našich obchodních zástupců a obchodních partnerů.

Naši věrní zákazníci si budou pamatovat naše sídlo v centru Brna, které nám však bylo postupem času malé a bylo nutné expandovat. Dne 01.11.2010 jsme slavnostně otevřeli vlastní provozovnu s obrovským showroomem na ulici Bráfova 6 v Brně.

Naší předností je individuální přístup a profesionální řešení na míru. Neváhejte nás kontaktovat s jakýmkoli dotazem či poptávkou. Máme tisíce položek skladem!

Prodáváme produkty těchto značek